Kurz Kreslení pravou mozkovou hemisférou

Kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou je prožitkový kurz, kdy objevíte své skryté schopnosti během několika hodin.

Splňte si sen – kreslit tak, jak jste to nikdy neočekávali! Připravte dárek pro své blízké a nakreslete jim věrný portrét podle jejich fotografie.

Kurz vznikl na základě poznatků dr. Betty Edwards získaných při výzkumu vlivu lidského mozku na výuku kreslení. Vytvořila tak velice efektivní metodu, kterou začala používat široká veřejnost.

Kurz je pro všechny, kteří mají chuť se naučit kreslit i pro ty, kteří už kreslit umí a chtějí se zdokonalit. 

Ke kreslení nepotřebujete žádný zvláštní talent, nebo nadání. Potřebujete jen vědět, jak na to. Kreslit totiž umí každý, kdo má ruce.

Za 3 dny se naučíte s využitím pravé hemisféry nakreslit svůj vlastní portrét a mnoho dalšího.

Za 3 dny se naučíte s využitím pravé hemisféry nakreslit svůj vlastní portrét a mnoho dalšího.

Co se na kurzu naučíte?

  • Na kurzu získáte nové zkušenosti jak kreslit opravdu to, co ve skutečnosti vidíte bez ohledu na svá očekávání a domněnky.  
  • Kurz se skládá z jednoduchých cvičení tak aby jste se naučili vnímat linie, prostor, vztahy (proporce), světla a stíny, celek.
  • V průběhu kurzu se naučíte využívat svou pravou polovinu mozku, tedy hemisféru zodpovědnou za naši tvořivost, nápady a představivost. Ta se samozřejmě neprojevuje jen u malování, ale i v běžném životě.
  • Cílem je, abyste začali vidět to, co jste dosud neviděli, abyste se uvolnili a zbavili se omezujících přesvědčení, že se něco (v tomto případě kreslení) nemůžete naučit. Během 3 dnů uděláte pokrok, který byste dříve považovali za výsledek letité práce.
  • Kreslení pravou hemisférou pomáhá k relaxaci a rozvoji vlastního potenciálu.
  • 3. den dokážete nakreslit vlastní portrét.
  • Objevíte své skryté schopnosti jednoduchou cestou.
  • Kurz vám pomůže i v přípravě na přijímací zkoušky.

Bonus

 Dozvíte se, co o Vás říkají Vaše charakteristické znaky obličeje  a k jakému chování podvědomě tíhnete během stresu.

Termíny kurzů kreslení v Brně:

   26.-28. srpna  2022

Organizace kurzu je uvedena níže.

Ukázky kreseb účastníků kurzu:

Mozkové hemisféry

Levá mozková hemisféra je zaměřená na matematiku, logiku, detaily, verbální vyjadřování, je časově orientovaná, obsahuje strach, posuzuje a je v ní centrum pro naše přežití. Realitu, kterou vnímá si upravuje tak, aby odpovídala systémům přesvědčení. Takže to, co vidíme nemusí být skutečně to, co tam opravdu je.

Pravá mozková hemisféra nezná strach a neuvědomuje si ani čas. Nevyjadřuje se verbálním jazykem, ale hudbou, barvami, symboly. V pravé hemisféře se rodí naše nejúžasnější a nejtvořivější nápady. Vnímá skutečný svět přesně takový jaký je. Malé děti žijí většinu času pravou hemisférou. Nezajímá je čas, nebojí se a jsou neuvěřitelně tvořivé. Postupně se však přelaďují působením výchovy na hemisféru levou.

Ideální pro člověka by bylo, kdyby obě hemisféry fungovaly v rovnováze. Naše společnost je však orientovaná především na levou hemisféru. Chce se po nás, abychom neustále podávali výkony, velmi často v omezeném časovém úseku. Když se nedokážeme dostatečně uvolnit a zbavit se stresu, jsme polapeni v levé mozkové hemisféře a naše tvořivost se nemůže projevit v dostatečné míře v žádné oblasti. Když preferujeme levou mozkovou hemisféru, popíráme svoji tvořivost.

Proč nejsme spokojeni se svými kresbami?

Vše, co kolem sebe vidíme si levá mozková hemisféra upravuje a třídí do určitých škatulek. To, co vidíme si část mozku srovnává s tím, co známe. Jakmile danou věc mozek rozpozná, zařadí si ji do určité škatulky známých věcí stejného typu a dále se už nezajímá o žádné detaily nebo vztahy. Např. kočka je ve škatulce se symbolem kočka. Mozek si  už dále nevšímá detailů jako je např. barevná kresba její srsti nebo poloha tlapek. Na základě našich životních zkušeností a znalostí dokážeme ještě rozlišit jestli se jedná o kočku domácí nebo tygrovitou šelmu. Ale dalších detailů si nevšimneme. Takovým způsobem mozek vnímá a třídí vše, co vidíme a vnímáme kolem sebe.

Věci a situace, které nedokážeme popsat a zařadit do některé škatulky s již známými  objekty, levá mozková hemisféra přehlíží  a nevšímá si jich nebo se snaží je k něčemu již známému přirovnat a zařadit. To, co přehlížíme nemůžeme pochopitelně ani nakreslit. Pokud levá hemisféra zasahuje do našeho kreslení, tak místo kočky sedící před námi, nakreslíme symbol pro kočku, kterou jsme si vytvořili někdy v dětství. Pak se nestačíme divit, jak je naše kresba odlišná od skutečnosti.

Na kurzu kreslení se naučíme se potlačit aktivitu levé mozkové hemisféry se všemi  jejími symboly. Tuto dovednost se učíme pomocí jednoduchých cvičení. Jakmile dovolíme pravé mozkové  hemisféře vnímat abstraktní tvary, dokážeme vidět i to, čeho si obvykle nevšímáme. Pak jsme schopni  nakreslit skutečný svět takový, jaký opravdu je.

Kreslení jako relaxační technika

Různá jednoduchá cvičení vás naučí, jak se „přepnout“ na vnímání zprostředkované pravou hemisférou. Tento stav, kdy přenechá levá hemisféra vedení hemisféře pravé, je nesmírně příjemný. Je to způsobeno tím, že pravá hemisféra nevnímá čas a člověk se ocitá jakoby „v jiném světě“. Pro mnohé účastníky kurzů je tento relaxační efekt stejně významný jako samotné výsledky práce, zvýšení sebevědomí nebo proměna jejich myšlení a vnímání.

Jak zapojit pravou hemisféru a jak ulevit hemisféře levé, se dozvíte na kurzu Kreslení pravou mozkovou hemisférou.

Organizace kurzu kreslení

Kurz začíná v pátek odpoledne od 16 a končí ve 20 hod.  Pokračuje v sobotu a v neděli  od 9 do 18 hod. Kurzy se konají v Brně na Václavské 6.

Na kurzy je nutné se předem přihlásit na adrese: la.rihova@seznam.cz

Max. 10 účastníků na kurze umožňuje věnovat dostatečnou pozornost pro každého.  

Cena třídenního kurzu je 2900 Kč.

Rodinní příslušníci, kteří se spolu účastní kurzu a  žijí ve společné domácnosti, mají slevu 20 %.

Kurz mohou navštívit děti od 11 – ti let.

Kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou nesouvisí s kurzy kineziogie One Brain a není nutné je absolvovat před tímto kurzem.

Dárkové poukazy – kurz můžete věnovat jako dárek.

Lektorka: Ing. Lada Říhová, Ph.D. – 12 let navštěvovala Lidovou školu umění. 4 roky se učila kresbu pod vedením akad. mal. Karla Lepíka